[5/154] Ćwiczenia obronne "Skorpion 2014"

Drukuj
Dodano: niedziela, 03 sierpień 2014

Czytaj więcej
W dniu 10 czerwca 2014 r. przeprowadzone zostały kompleksowe powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem „SKORPION 2014". Tematem ćwiczenia było „Zgranie powiatowego i gminnych organów kierowania oraz ich ogniw wykonawczych w czasie realizacji zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa ".
Ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 5:30 w Starostwie Powiatowym w Ustrzykach Dolnych wprowadzeniem stanu gotowości obronnej państwa czasu kryzysu. Przesyłane były w sposób realny zakodowane informacje i meldunki, na podstawie których uruchomiono stały dyżur.

Kolejnym punktem ćwiczenia były trzy epizody praktyczne w ramach których pokazano akcję ratowniczą.

Powiększ

Gmina Ustrzyki Dolne - 10 czerwca 2014 r. ze względu na działalność grup dywersyjnych za wschodnią granicą naszego kraju i doprowadzenia do uszkodzenia reaktora w jednej z najbliżej naszej granicy położonej elektrowni atomowej, została podwyższona gotowość obronna państwa. Zarządzone zostało także wydawanie preparatów jodowych zgodnie z planami dystrybucji stabilnego jodu na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Od godziny 8:00 10-06-2014 r. w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych uruchomiony został jeden z punktów wydawania preparatów jodowych (tabletek). W tym samym czasie prowadzono jest w szkole szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przez Rejonowy Zarząd PCK w Ustrzykach Dolnych.

O godz. 9:10 służby ratownicze w Ustrzykach Dolnych otrzymały informację o pozostawieniu przez niezidentyfikowaną osobę dużego pakunku (duża reklamówka z nieznaną zawartością owiniętą w szary papier) na I piętrze budynku szkoły podstawowej Zespołu Szkół Publicznych Nr 1 w Ustrzykach Dolnych.

Powiększ

Mężczyzna zostawiający paczkę został zauważony przez woźną. Zauważony mężczyzna zaczął uciekać, co skłoniło woźną do powiadomienia dyrekcji szkoły. Dyrekcja niezwłocznie powiadomiła służby ratownicze. Dyrekcja podjęła natychmiastową decyzję o zabezpieczeniu i oddzieleniu miejsca pozostawienia pakunku, a także ewakuacji dzieci oraz personelu szkoły na pobliskie boisko szkolne. Podczas ewakuacji dochodzi do uszkodzenia urządzenia elektrycznego na pierwszym piętrze , które w wyniku zwarcia zapala się na podłodze z parkietu. Ogień dość szybko się rozprzestrzenia – konieczne są działania gaśnicze straży pożarnej. Podczas ewakuacji jedna z osób dorosłych przewraca się na schodach i konieczne jest udzielenie tej osobie pierwszej pomocy medycznej (poważne uszkodzenie stawu kolanowego) – bezzwłoczne działania podejmują ratownicy PCK prowadzący szkolenie w szkole. Proces ewakuacji przejmują przybyłe służby ratownicze (KP Policji, KP PSP, OSP). KP Policji dokona oceny zagrożenia i rozpoznania pozostawionego pakunku, jak również działań operacyjnych mających na celu zatrzymanie osoby, która zostawiła pakunek. KP PSP dokona oceny zagrożenia pod kątem przeciwpożarowym oraz przejmie kierowanie procesem ewakuacji i zabezpieczenia miejsca, w którym znajdą się ewakuowane osoby. OSP wspomoże działania polegające na zabezpieczeniu miejsca, w którym znajdą się ewakuowane osoby. Po zakończeniu działań, oceny stanu budynku dokona Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, oceny pod kątem zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego dokona Powiatowy Lekarz SANEPID. Kierujący akcją złoży meldunek Dyrektorowi szkoły.

Gmina Lutowiska – Napad terrorystyczny na stację paliw w m. Smolnik.
Pracownik stacji paliw w Smolniku zatelefonował na nr 997 do Policji, informując dyżurnego o trzech osobach o ciemnej karnacji skóry zachowujących się agresywnie. Wykrzykujących coś w jego kierunku prawdopodobnie w języku angielskim wymachują nożem. Przetrzymują sprzedawcę jako zakładnika.
Dyżurny powiadomił Rewir Dzielnicowych w Lutowiskach oraz Placówkę Straży Granicznej w Stuposianach.
Na miejsce zdarzenia przyjeżdżają funkcjonariusze Straży Granicznej z w Stuposianach.
Terrorysta Nr 1 podejmuje ucieczkę ze sklepu CPNu w kierunku lasu.
Następuje zatrzymanie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przy użyciu psa. Po odprowadzeniu zatrzymanego do pojazdu służbowego Straży Granicznej Terrorysta Nr 2 podejmuje próbę ucieczki samochodem, jest ścigany przez Policję, ulega wypadkowi jest ranny. Policja wzywa Pogotowie. Straż Pożarna rozcina auto w celu wydobycia rannego. Po przeniesieniu rannego do karetki wrak samochodu zaczyna płonąć. Akcję gaszenia pożaru samochodu podejmuje OSP KSRG Lutowiska do pomocy przyjeżdża OSP Stuposiany.
Terrorysta Nr 3 przebywa w sklepie i terroryzuje sprzedawcę. Po ich zakończeniu zaczyna wysuwać coraz to nowe żądania w języku angielskim. Policja zaczyna negocjacje. Negocjacje prowadzi Zespół Negocjatorów, teren zostaje wyizolowany, na miejsce ściągnięto antyterrorystów. Następuje siłowe zatrzymanie z uwagi na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia przetrzymywanego zakładnika Nr 3 .

Gmina Czarna – Ujęcie grupy nielegalnych emigrantów przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji.
Patrol funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Czarnej zatrzymuje do kontroli samochód osobowy, kierowca samochodu nie zatrzymuje się, tylko ucieka przed patrolem, funkcjonariusze podejmują pościg.

Powiększ


Kierowca widząc drugi patrol próbuje uciekać zjeżdżając na drogę gruntową.
Samochód ugrzązł na przeszkodzie terenowej.
Jeden z pasażerów podejmuje ucieczkę na nogach, kierowca jest prawdopodobnie ranny, trzeci pasażer pozostaje w samochodzie. Funkcjonariusze przez nr 999 powiadamiają o wypadku służby ratownicze, przy pomocy psa tropiącego podejmują pościg za uciekającym oraz podejmują zatrzymania siłowe trzeciego pasażera.

Powiększ


Dyżurny PCRG w Ustrzykach Dolnych po otrzymaniu informacji o zdarzeniu, wysyła w miejsce zdarzenia ambulans pogotowia ratunkowego, funkcjonariuszy Policji oraz jednostkę OSP w Czarnej Górnej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy pogotowia ratunkowego udzielają pomocy rannemu, funkcjonariusze Policji przystępują do zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz zatrzymują ruch na drodze wojewódzkiej, jednostka OSP przystępuje do utylizacji rozlanego oleju napędowego.
Zespół Szkół w Lutowiskach (pożar i ewakuacja uczniów i personelu Zespołu Szkół). Drugi epizod praktyczny odbył się w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Czarnej Górnej dotyczący „Ewakuacji personelu i uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnej Górnej oraz symulowane działania sił ratowniczych podczas zbiorowego wypadku masowego spowodowanego uszkodzeniem obiektu szkolnej hali sportowej poprzez działania sabotażowe".
Po zakończeniu epizodów praktycznych Starosta podsumował i omówił przebieg ćwiczeń, wypracowano wnioski i dokonano ich analizy.

Katarzyna Dutka

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u