[6/155] Ustrzycki deptak - siła przyzwyczajeń

Drukuj
Dodano: czwartek, 16 październik 2014

Czytaj więcej
Mało kto już zapewne pamięta z jak ostrą krytyką mieszkańców Ustrzyk spotkała się decyzja o modernizacji leżącego centrum miasta parku. Ludzie nie mogli się pogodzić z cięciem większości parkowych drzew, z likwidacją parkowych żywopłotów. Nie wyobrażali sobie braku swoistego lasu w centrum miasta. To nic, że po ulewie przez park nie dało się przejść, to nic, że nie można było skorzystać z parkowych ławeczek. Liczyła się siła przyzwyczajenia.

A przecież nie zawsze rósł tu las drzew. Kto miał okazję oglądać ustrzycki rynek na przedwojennych fotografiach to wie iż był to najnormalniejszy w świecie wybrukowany plac targowy, bez jednego choćby drzewka. Okres drugiej wojny, gdy Ustrzyki przyłączono do ZSRR, też niewiele zmienił. Na obrzeżach parku powstał jedynie pomnik Stalina, zwalony za pomocą koni z miejscowego MPGK na fali październikowej odnowy w 1956 roku.

Od czasu powrotu Ustrzyk do Polski w 1951 roku uliczka w południowej pierzei rynku stała się miejskim dworcem autobusowym. Tak naprawdę leśny okres miejskiego parku rozpoczął się w latach pięćdziesiątych. To wtedy zaczęły się nasadzenia drzew i krzewów, wytyczania nowych parkowych alejek. To wtedy park stanowił kulminacyjny punkt pierwszomajowych pochodów, to tutaj z okazji tego święta rok w rok budowano obitą czerwonym płótnem trybunę dla miejscowych notabli.

Gdy więc burmistrz Henryk Sułuja rozpoczął działania związane z modernizacją - najpierw - południowej pierzei rynku odezwały się liczne głosy oburzonych. No cóż sentyment do świata zastanego jest liczącą się cechą u wielu ludzi.

Dziś miejski park jest miejscem licznie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców Ustrzyk jak i przyjezdnych. Fotka przy parkowej fontannie jest najczęściej wywożoną z Ustrzyk pamiątką. Nikt już sobie nie wyobraża by wiele imprez rekreacyjno- rozrywkowych mogło by się odbywać gdzie indziej. Tu gra często Owsiakowa Orkiestra, tu organizuje się wystawy i występy. Tutaj goszczono kilkudziesięciu ambasadorów z całego świata, tutaj Lech Wałęsa odbierał tytuł Honorowego Obywatela Ustrzyk. Ale też tutaj przesiadują miejscowi emeryci oraz młodzież. Słowem to co jeszcze nie tak dawno było nieakceptowane akceptowalne już jest.

Tym którzy jednak w dalszym ciągu tęsknią za miejską puszczą proponuję wycieczkę do sąsiadującego z Ustrzykami Leska. Tamtejsze władze w szale kopiowania tego co w Ustrzykach doprowadziły do budowy wyciągów narciarskich, krytego basenu, jednej rzeczy jednak nie skopiowały, mianowicie zostawiły w stanie prawie niezmienionym miejski park.

Park ten miał podobne losy jak ten ustrzycki, też przemierzały nim pochody, też był tu dworzec autobusowy. Dziś rośnie tu las potężnych drzew. Jest pełno cienia, a w zasadzie tylko cień, bo słońca w tej gęstwinie nie uświadczysz. Prawdę mówiąc jest tu ponuro i nieprzyjemnie, ale mam świadomość, że taki styl może się też podobać.

Publikujemy w tym numerze Połonin kilkanaście obrazków z jednego i drugiego parku, niech państwo sami rozsądzą czy decyzja ustrzyckich władz była dobra czy zła.

Ustrzyki Dolne

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Lesko

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#16 Kozak 2014-10-21 14:57
Kuku chętnie zrobiłbym Ci kuku ale wolę się pośmiać przed monitorem z twoich wypocin. Yooo
Cytuj
#15 Kuku 2014-10-21 07:11
No chyba właśnie tym chyba powinien charakteryzować się dobry burmistrz, że przyciąga kapitał, inwestorów i przez to tworzy miejsca pracy. Szczególnie w tak wdzięcznym do tego terenie jak stolica turystycznych Bieszczad, gmina, która ma przejście graniczne z Ukrainą. Ale jak widać niektórzy wolą jak wycina im się drzewa i robi fontanny. Do tego posłodzi jeszcze do uszka przy spotkaniu i już jest "cacy". Jedno trzeba mu przyznać - potrafi schlebiać prostym potrzebom zwykłych mieszkańców. I nic więcej.
Cytuj
#14 Kamilla 2014-10-20 18:48
Cytuję Maciej:
a czy ktoś jeszcze pamięta że ten Wasz cudowny burmistrz ma postawione zarzuty za korupcję? Za wydanie publicznych pieniędzy w swoich prywatnych celach?

Macieju Ty wiesz co piszesz chyba nie więc zamilcz !!!
Cytuj
#13 Maciej 2014-10-20 13:40
a czy ktoś jeszcze pamięta że ten Wasz cudowny burmistrz ma postawione zarzuty za korupcję? Za wydanie publicznych pieniędzy w swoich prywatnych celach?
Cytuj
#12 Domin 2014-10-20 12:54
Niech się ludzie ruszą do roboty a nie narzekają najlepiej tak !!Burmistrz nie jest od szukania pracy !!! ogarnijcie się
Cytuj
#11 K. Zach. 2014-10-17 21:06
Jak wielce śmieszne są komentarze dotyczące braku pracy. Jedyne co można powiedzieć to to żebyście sami ruszyli zapasione tyłki i stworzyli miejsca pracy dla siebie i innych bo przecież MOŻNA jak się chce. Problem bezrobocia dotyka cały kraj, a gdyby stosować się do niektórych zapchlonych komentarzy to Ustrzyki zarosłyby krzakami i dziką różą. Niestety niektórych nie da zadowolić się nigdy i niczym.
Cytuj
#10 Maciej 2014-10-17 18:50
co z tego że mamy taki piękny deptak i park skoro większość mieszkańców musi widywać go raz na ruski rok, bo za pracą trzeba było wyjechać??
Ludzie samym ładnym wyglądem miasta człowiek się nie naje. Niech burmistrz da miejsca pracy dla ludzi spoza swojego kręgu to wtedy będzie można na niego głosować.
Cytuj
#9 Waldek 2014-10-17 14:19
Wszystko jak dal mnie nie na duży plus
Cytuj
#8 przyjezdny 2014-10-17 12:58
Tak. Na zewnątrz ładnie, ale przyjdzie pierwsza lepsza ulewa i wszystko pływa. Zero infrastruktury. Studzienki zapchane, rowy zamulone i zarośnięte, ale fontanna jest. Na pewno poprawi ona humor powodzianom...
Cytuj
#7 Mieszkaniec 2014-10-17 11:06
Ustrzyki dużo piękniejsze od Lesko nie ma co porównywać !!
Cytuj
#6 Damian 2014-10-17 11:00
Teraz w Ustrzykach zapanował porządek a nie tak jak wcześniej bałagan wszystko zostało uporządkowane!! !
Cytuj
#5 Ela 2014-10-17 10:58
Ustrzyki dzięki tutejszej władzy wypiękniały i wielki ukłon w stronę Pana Burmistrza jemu zawdzięczamy najwięcej !!!
Cytuj
#4 Bezimienny 2014-10-16 14:48
Dziwnym trafem w artykule zrobione są zdjęcia w Lesku tzw. plant. Nie zrobił Pan Redaktor zdjęć odnowionej części przy głównej drodze. Rzetelność po raz kolejny kłania się!!
Cytuj
#3 Kozak 2014-10-16 14:28
Kuku przeprowadź się do Leska albo zamieszkaj na Gromadzyniu.
Cytuj
#2 Kuku 2014-10-16 14:23
No i właśnie tego można zazdrościć Lesku. Piękny zielony teren, a nie areał tandetnej kostki. Zresztą w mediach społecznościowy ch jak tylko pokaże się jakieś zdjęcie starego rynku to zaraz ma setki polubień i dziesiątki tęsknych komentarzy.
Cytuj
#1 Mieszkaniec 2014-10-16 11:51
Przepiękny rynek, piękne miasto, pozostaje podziękować za przywrócenie porządku w mieście. Dziękuję,
Mieszkaniec
Cytuj

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u