[7/156] Młodzi duchem seniorzy

Drukuj
Dodano: niedziela, 23 listopad 2014

Czytaj więcej
Poprawa aktywności społecznej osób starszych poprzez udział w różnych formach edukacji to główny cel „Akademii Bieszczadzkich Seniorów".
Projekt realizowany jest w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 i współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt trwa od 01. 05. 2014 do 31. 05. 2015 r. a realizuje go Fundacja Bieszczadzka w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rzeszowie oraz Gminnym Domem Kultury w Czarnej. Realizacja projektu wspierana jest przez Komendę Powiatową Policji w Ustrzykach Dolnych, Odział Rejonowy PCK w Ustrzykach Dolnych oraz Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych.
100 seniorów (50 z gm. Ustrzyki Dolne, 25 z gm. Czarna i 25 z gm. Lutowiska) ma możliwość ciekawie i aktywnie spędzić czas i rozwinąć swoje możliwości.

Żal niech serca ściska tym co nie byli w Lutowiskach

W dniu 31 lipca 2014 odbyło się ognisko integracyjne w Lutowiskach. Seniorów przywitał wójt pan Krzysztof Mróz. Przy ognisku i suto zastawionych stołach wszyscy bawili się świetnie zapominając nawet o swoich dolegliwościach. Do tańca przygrywała orkiestra, występowały zespoły z gminy Lutowiska a tańcom nie było końca.

Powiększ

Spotkanie dostarczyło wiele niezapomnianych chwil i było okazją do zawarcia nowych znajomości i jak mówią uczestnicy – był to strzał w dziesiątkę. Impreza sprzyjała nie tylko integracji ale również dzięki rozmowom i przyjaznej atmosferze pomogła pozbyć się kompleksów, otworzyć na innych.

Po co komu wolontariat?

Nieść pomoc innym można w każdym wieku. Temat wolontariatu przybliżyła seniorom pani Lucyna Sobańska. Bezinteresowne niesienie pomocy ludziom samotnym, niepełnosprawnym i wszystkim tym którzy jej potrzebują przynosi wiele satysfakcji. Na szkoleniu o wolontariacie uczestnicy projektu dowiedzieli się nie tylko o samej idei ale również przepisach prawa dotyczących tego zagadnienia.

Fotografia w pigułce

Kolejne ciekawe spotkania prowadził pasjonat fotografii pan Tadeusz Piorunik. Uczestnicy nauczyli się przede wszystkim jak korzystać ze swoich aparatów, ich funkcji. Dowiedzieli się również jak kadrować, katalogować i archiwizować zdjęcia.

Powiększ

Fotograf nie tylko musi mieć wiedzę, oko ale również spryt żeby złapać światło czy ciekawie ustawić grupę.
Zdobyte umiejętności teraz wszyscy wykorzystują nawet podczas zbioru grzybów, a zdjęcia są coraz lepsze, może konkursowe...

Zrozumieć bankowość

Powiększ

Świat gna do przodu a technika często sprawia ludziom problemy. Aby nie zgubić się w dzisiejszej bankowości dla uczestników przygotowano nietypowe szkolenie. Dotyczyło ono posługiwania się kartami płatności, bezpieczeństwa użytkowania kart, bankomatów i kont elektronicznych, zasad funkcjonowania lokat. Pan Rafał Gnot przedstawił w przejrzysty sposób seniorom zagadnienia bankowości oraz zwrócił szczególną uwagę na to gdzie czyhają pułapki finansowe.

Nordic walking

O tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch wiadomo już od starożytności, ale często o tym zapominamy. Okazją do przypomnienia tego są zajęcia z nornic wal king. Ten rodzaj sportu może być uprawiany przez osoby w każdym wieku i o każdej porze roku. Seniorzy nauczyli się techniki chodzenia z kijkami do nornic wal king. Sport ten doskonale wycisza, relaksuje, poprawia kondycję psycho - fizyczną bez wielkiego nakładu finansowego i czasowego.

Zajęcia literackie

Cały projekt dostarcza wielu emocji, warto byłoby się nimi podzielić. Zajęcia literackie prowadzone przez Jolantę Jarecka pozwoliły nieco poprawić warsztat pisarski. Powstały krótkie relacje, artykuły, wspomnienia, rym, ale seniorzy przede wszystkim poznali trendy panujące w dzisiejszej literaturze. I mimo tego, że zdaniem Lyotarda nastał koniec świata wielkich narracji w niektórych obudziła się potrzeba stworzenia dzieła, które by temu zaprzeczało

Atrakcji dla seniorów było i jest więcej. Odbyły się też spotkania z dietetykiem, prawnikiem, przedstawicielami policji i lekarzami specjalistami. A w najbliższym czasie uczestników czeka wyjazd do Sandomierza, Łańcuta oraz Sanoka. Swoje zainteresowania będą mogli też zaprezentować w ramach modułu Hobby Seniorów.
Niejeden junior pozazdrości takiej aktywności.

Uczestnicy projektu

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u