[7/156] I my możemy więcej

Drukuj
Dodano: niedziela, 23 listopad 2014

Czytaj więcej
W roku 2014 począwszy od marca dzieci i młodzież niepełnosprawna realizują zadanie "Możemy więcej". Zostało ono podzielone na dwa odrębne etaty. Część pierwsza trwała od marca do końca lipca, a część druga od września i trwać będzie do końca listopada.
W pierwszym etapie podopieczni jak co roku przeprowadzali kolejną akcję upowszechniającą wiedzę o ochronie środowiska naturalnego. Tym razem podopieczni "Promyka Nadziei" mimo swoich barier życiowych zajęli się problemem ochrony powietrza. Przeprowadzenie tej akcji konieczne było ze względu na coraz większą ilość spalin z samochodów, zanieczyszczeń powietrza z kominów domowych i przemysłowych oraz dymu tytoniowego.

Młodzi obrońcy powietrza sami poznali pracę zakładów z terenu Ustrzyk Dolnych i stosowane tam formy ochrony powietrza. Odwiedzili m.in. PEC, Pamo-Plast i stację paliw Orlen. Następnie w ramach inscenizacji przekazywali cenne wskazówki jak dbać o czyste powietrze różnym grupom społecznym. Sami przygotowywali nalepki informacyjne i rekwizyty do przedstawienia. Swoje umiejętności prezentowali podczas spotkań integracyjnych z różnymi grupami społecznymi: kilka razy przed kuracjuszami Sanatorium Uzdrowiskowego "Solinka", przedstawicielami samorządów, przedszkolakami. Przez ciągłą pracę nad sobą i uczestnictwo w rehabilitacji pokazują, że mogą zrobić więcej na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Prezentacja osiągniętej wiedzy ekologicznej przed różnymi osobami ciągle daje motywację do pracy nad sobą młodym ludziom pokrzywdzonym przez los.

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

"Obrońcy powietrza" przebywali także na warsztatach ekologicznych w Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Leśnik" w Ustroniu. W ramach pobytu odwiedzili fabrykę samochodów Fiat Auto Poland w Tychach gdzie poznali etapy produkcji samochodów i stosowane tam metody ochrony powietrza. Zarząd zakładu przygotował też różne niespodzianki dla tak "ważnych" dla nich gości. Dzieci i młodzież niepełnosprawna z "Promyka Nadziei" poznali również pracę zakładów Kuźniczych w Goleszowie oraz Odlewnię Metali Nieżelaznych w Harbutowicach. Tam też mieli możliwość poznania w jaki sposób zakłady ograniczają nadmierną emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Szczególnie interesowało ich stosowanie nowoczesnych metod. Ze wszystkich wyjazdów i wyjść została przygotowana wystawa zdjęć pt. "Znamy trucicieli powietrza".
Na zakończenie części pierwszej zadania odbył się uroczysty obiad w Restauracji "Biesy" i "Czady" z udziałem zaproszonych gości. Młodzi obrońcy powietrza zobowiązali się przestrzegać opracowanego przez nich dekalogu. Na zakończenie spotkania otrzymali pamiątkowe nagrody za uczestnictwo i zaangażowanie w podjęte działania.
Realizacja zadania "Możemy więcej" cz. I możliwa była dzięki otrzymanej dotacji z WFOŚiGW w Rzeszowie w wysokości 4 300 zł i Starostwa Powiatowego w Ustrzykach Dolnych w wysokości 5 000 zł oraz firmy Toyota za pośrednictwem Agory S.A. w wysokości 5 700 zł, a także darowiznom osób indywidualnych. Mamy nadzieję, że mimo tego iż Stowarzyszenie boryka się z trudnościami finansowym młodzi "przyjaciele przyrody" będą mogli zrealizować część drugą zadania i w dalszym ciągu dbać o środowisko przez kolejne podejmowane akcje.

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u