Pokonać „Elbrus”

Drukuj
Dodano: niedziela, 25 październik 2015

Nowa inicjatywa Stowarzyszenia „Stolica Bieszczad" i Grupy „Eko Karpaty" różni się od ich codziennych spraw. Tym razem wespół z Izabelą Zatorską będą realizować projekt „ELBRUS – ZATORSKA 2016". Rozszyfrujmy to hasło.

Powiększ

Izabela Zatorska to wielokrotna mistrzyni Polski i Europy specjalizująca się w biegach długodystansowych i biegach górskich. Zaczęła biegać gdy miała piętnaście lat i tak już zostało. Nie, nie mylę się - tak już zostało - do dziś biega, propaguje bieganie, realizuje swe marzenia.

Pierwszy swój złoty medal mistrzostw Polski zdobyła w 1991 r. w biegu na 20 km, później przyszły mistrzostwa świata w biegach górskich i w kolejnych edycjach w latach 1999 – 2002 srebrne i brązowe medale. Trzykrotnie zdobywała złote medale w Pucharze Świata w biegach górskich (2001, 2004 i 2005) a dwukrotnie była druga. Były sukcesy duże i małe te na pudle i poza nim, ale zawsze była dumna ze swych osiągnięć, spełniała po prostu swoje marzenia o sporcie. Przyszedł rok 2006 po mistrzostwach wracając do domu przeżyła wypadek samochodowy. Kiedy leżała potłuczona, połamana, jak sama mówi zastanawiała się co dalej, no i wyszło... dalej to trzeba realizować swoje marzenia. Wróciła do biegania górskiego. Biega się to inaczej niż biegi długodystansowe, bo czasami dystans jest krótszy, ale przewyższenia utrudniają. Teraz uczy w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, młodzieży pokazuje jak można inaczej, jak można zobaczyć real, a nie przez monitor komputera. Była z nimi na Bornholmie.

Powiększ

Teraz razem ze swymi promotorami ze Stowarzyszenia „Stolica Bieszczad" i Grupy „Eko Karpaty" Martą Trzeciak – Puszczałowską i Bogusławem Plaskaczem postanowiła wbiec na najwyższy szczyt Europy (5642 m. n.p.m.) Elbrus. Wzorem jest Andrzej Bargiel, który wbiegł na szczyt w czasie 3 godz. 23 min. w czasie zawodów „Elbrus Race". Izabela Zatorska marzy by pokonać ten dystans poniżej 4 godz. 22 min. 10 sek., który to czas należy do Anny Figury z Zakopanego.

Powiększ

Ułożyli plan przygotowań i treningów, który rozpoczął się 24 października (sobota), kiedy Izabela wbiegła wraz z 20 osobowa grupą przyjaciół niebieskim szlakiem na Tarnicę (1346 m.n.p.m.).

Powiększ

Powiększ

Tak to się zaczyna, żeby zdobyć Elbrus trzeba pokonać królową Bieszczadów.

Jaki jest szczegółowy plan przygotowań? I co się działo na Tarnicy? A co wydarzy się 24 października 2016 roku?
O tym już tradycyjnie w najbliższym wydaniu „Naszych Połonin".

(msm)

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u