Przyłącz się, liczy się każdy oddech

Drukuj
Dodano: czwartek, 21 luty 2019

Powiększ

Ustrzyki Dolne to kolejne miejsce, które otrzyma urządzenie do badania pomiaru jakości powietrza i dołączy do 22 miast i gmin objętych programem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech" realizowanym przez Polską Spółkę Gazownictwa.

25 lutego na konferencji z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa i ekspertów programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech" Ustrzyki Dolne otrzymają urządzenie pomiarowe ze stacją meteo, dzięki któremu miasto będzie miało możliwość monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki - aktualizowane w czasie rzeczywistym - będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym w mieście oraz online. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na bieżąco śledzić jakość powietrza na swoim terenie.

Kliknij, aby zapoznać się ze szczegółami »

Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotności powietrza oraz siłę wiatru. Wynik te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu.

- Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność. Można je przenosić w dowolne miejsce i dzięki temu kontrolować jakość powietrza na konkretnym terenie – podkreślają eksperci programu. Miasto otrzymuje zatem kolejne narzędzie w walce o czyste powietrze.

Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech" to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w siec gazową Polski na lata 2018-2022", realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że w problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa – który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.

– Palenie drewna, węgla a przede wszystkim spalanie śmieci stanowi przyczynę emisji do powietrza pyłu i innych szkodliwych substancji np.rakotwórczego benzoapirenu. W przypadku korzystania z gazu ziemnego te substancje praktycznie nie powstają, a do powietrza emitowane są niemal wyłącznie dwutlenek węgla i woda – informuje dr hab. Artur Badyda, kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska na Politechnice Warszawskiej.
Korzystanie z paliw stałych spalanych w domowych kotłach lub kominkach skutkuje emisją zanieczyszczeń nie tylko do powietrza zewnętrznego, ale niejednokrotnie również do wnętrz pomieszczeń, narażając mieszkańców na niemal ciągły kontakt z zanieczyszczeniami powietrza. Korzystanie z ogrzewania elektrycznego lub gazowego znacząco obniża te ryzyka, podkreśla ekspert.

Dane statystyczne dotyczące przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza są przerażające. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) „Air quality in Europe 2017" w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu, zmarło przedwcześnie 46.000 osób a dodatkowe 2.700 z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu. Liczba zgonów spowodowanych smogiem jest więc kilknaście razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków komunikacyjnych na polskich drogach.
W dniu przekazania urządzenia pomiarowego, 25 lutego w Starostwie Powiatowym, przy ulicy Bełskiej 22 w Ustrzykach Dolnych, od 10.00 do 16.00, będą dyżurowali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące przyłączenia do gazu i pomogą wypełnić wnioski przyłączeniowe. Warto więc skorzystać z okazji i dowiedzieć się jak to zrobić.

Organizatorzy akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech" zaprosili również mieszkańców na bezpłatne badania spirometryczne, które odbędą się 25 lutego w Starostwie Powiatowym, od godz. 10.00 do 16.00. Na badania można rejestrować się pod adresem: www.spirometria.erecepcja.com

Partnerami kampanii PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#2 Ambroży 2019-02-28 17:38
a kej nowy numer waszego newspapera, redaktorze Wiesławie Dyrektorze Naczelniku? Dzierżę w dłoni 3 złociszki oczekując new number of Our Poloninen a tu pani w kiosku mówi ni ma, ino Gazeta Wyborcza albo Przyjaciółka.
Cytuj
#1 Krzys 2019-02-25 17:50
I czym tu się chwalić"monitor owanie stężenia pyłów". Zróbcie tak ,żeby całe miasto i okoliczne gminy podłączyć do sieci gazowej , to jest się czym pochwalić,a jak zdrowo i czysto był by w Bieszczadach Dymnych .
Cytuj

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u