„Krzakoterapia” w lasach

Drukuj
Dodano: czwartek, 21 listopad 2019

Powiększ

Miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów ustawy o lasach, bowiem Lasy Państwowe wyznaczyły ostatnio specjalne obszary leśne, gdzie od 21 listopada realizowany będzie pilotażowy program, który ruszy w kilkunastu regionach Polski. Łącznie w kraju obejmie od ponad 65 tys. ha. Również w Bieszczadach wyznaczono prawie tysiąc hektarów gruntów leśnych, gdzie będzie można uprawiać ten rodzaj „krzakoterapii".

- Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie – zaznacza Anna Pikus, naczelnik Wydziału Społecznych Funkcji Lasu DGLP. - Jej członków z leśnikami łączy bardzo wiele, m.in. świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla naszego zdrowia, znajomość praw rządzących przyrodą.

Na Podkarpaciu przeszkodą w wyznaczaniu takich obszarów są tereny chronione oraz ostoje dzikiej zwierzyny. Udało się jednak wytypować obszary leśne na terenie LKP „Lasy Bieszczadzkie" o powierzchni prawie 1000 ha. W Nadleśnictwie Baligród jest to 516 ha w okolicach Zalewu Solińskiego (Bukowiec, Zawóz, Rajskie), zaś w Nadleśnictwie Cisna 452 ha w rejonie Zawoju i Jaworca, ale poza terenem rezerwatu Sine Wiry. Wyjęte z programu są ostoje zwierzyny i obszary podlegające wyższym formom ochrony przyrody, jednocześnie z dala od bitych dróg i uczęszczanych szlaków, stąd wcale nie jest łatwo wydzielić takie tereny. Program jest pilotażowy, zatem ma za zadanie sprawdzić w praktyce funkcjonowanie tych dość nowych form korzystania z lasu, a efekty będzie można ocenić za rok.
Wkrótce na stronach internetowych nadleśnictw pojawią się mapy terenów do „krzakoterapii" i regulaminy korzystania z tej formy aktywności.
Dokładne informacje z całego kraju zamieszczone będą na stronie Banku Danych o Lasach www.bdl.lasy.gov.pl
Więcej informacji na:
http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/latwiej-zanocujesz-na-dziko-w-lasach-panstwowych

Obejrzyj film:
https://www.youtube.com/watch?v=uRETLDLBR4g

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u