XXI Submisja Drewna Krosno 2020

Drukuj
Dodano: czwartek, 20 luty 2020

Powiększ Powiększ

We wtorek 18 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXI Submisję Drewna organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu w tym roku wystawiono 1572 m3 wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym: dębu – 1070 m3, jaworu – 167 m3, jesionu - 93 m3 i buka – 106 m3 oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej i wiązu.Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca w dniach 11-17 lutego 2020r.Oferty złożyło 19 firm z Polski, Słowacji, Czech i Włoch. Zakupiły łącznie prawie 1572 metry sześcienne (tylko jedna kłoda nie znalazła nabywcy). Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2106 złotych za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina - 2467 zł.
Najwyższa cena jednostkowa wyniosła 16 150 zł zam3. Zaoferowano ją za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zakupiła ją firma ze Słowacji.
Najwięcej, bo prawie 40% procent drewna trafiło do firmy drzewnej na Podkarpaciu.

Powiększ Powiększ

- Cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, co dobrze świadczy o ich kondycji i rosnącej pozycji na rynku - mówiła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Mamy też prawo do satysfakcji z tego powodu, że drewno sprzedane na submisji nie trafi do pieca czy na podkłady kolejowe, ale w postaci cennych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Wierzę też, że nabywcy mają powody do zadowolenia, bo włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od wyceny drewna przygotowujących przetarg.

Powiększ Powiększ

Dyrektor Zagrobelna, podsumowując wyniki przetargu, podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i naszego regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną.Submisje drewna w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

Tekst: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u