Głuszce pod Leżajskiem już tokują

Drukuj
Dodano: niedziela, 08 marzec 2020

Koguty głuszców w hodowli wolierowej Nadleśnictwa Leżajsk rozpoczęły swe godowe pieśni. To jedno z najciekawszych zjawisk w naszej przyrodzie, które potrwa aż do maja.

Powiększ

W czasie pieśni godowej samiec rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę, rozkłada skrzydła i stroszy pióra. Wydaje odgłos składający się z czterech kolejno następujących dźwięków: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Podczas ostatniej fazy głuchnie, od czego pochodzi nazwa gatunkowa tego ptaka.

Z kolei kury głuszca w trakcie toków w hodowli wybierają koguta, a potem wchodzą do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami. Żeby nie dochodziło do walk, koguty są odizolowane od siebie. W hodowli dobór osobniczy jest kontrolowany w celu zachowania zmienności genetycznej.

Przychówek z leżajskiego ośrodka od wielu lat służy do przywrócenia głuszców środowisku. Jego stado podstawowe składa się z głuszców z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, a także z hodowli Nadleśnictwa Wisła oraz Nadleśnictwa Głęboki Bród.

W lasach Nadleśnictwa Leżajsk wolierowa hodowla prowadzona jest od 1994 r. Obecnie w hodowli znajduje się 19 kur i 12 kogutów, w tym 7 ptaków ma geny z Lasów Janowskich ( 2 szt. dorosłe - kura i kogut, 5 szt. młodych osobników wykluło się w 2019 r.).

Łącznie w latach 2011 – 2019 do środowiska leśnego na teren Lasów Państwowych wsiedlonych zostało 203 ptaki z naszej hodowli do nadleśnictw Ruszów, Głęboki Bród, Janów Lubelski i Biłgoraj. Leśnicy spodziewają się w tym roku odchować w ośrodku ok. 60 ptaków. Spośród nich 50 będzie przeznaczonych do wsiedleń, natomiast pozostałe zasilą stada hodowlane.

W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów.

W Polsce Lasy Państwowe prowadzą trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku). Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej.

Obecnie infrastruktura hodowli w Leżajsku składa się z 2 odchowalni dla pisklaków, 24 zadaszonych boksów oraz 14 osiatkowanych wybiegów, co pozwala na przetrzymywanie do 50 dorosłych osobników i coroczne wychowywanie ok. 100 młodych ptaków.

Powiększ Powiększ

W 2019 roku ukończono budowę budynku, który stanowi zaplecze dla hodowli (sterylne przygotowywanie pokarmów, pomieszczenia dla pracowników w celu utrzymania wysokich standardów zoohigieny, możliwość nadzorowania i obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów). Budynek pełni również rolę edukacyjną; przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować ptaki na wybiegach.

Powiększ

Leśnicy biorą też udział w projektach ogólnopolskich:
- w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko – Ochrona gatunków i siedlisk na obszarach PGL LP - Bory Dolnośląskie lata 2018 – 2023,
- w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko – Ochrona głuszca w Puszczy Augustowskiej lata 2018 – 2021,
- restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej lata 2018 – 2021.
W dniach 2-3 kwietnia w Leżajsku odbędzie się konferencja pt. „25 lat hodowli głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk", na której przedstawione zostaną efekty działań na rzecz tego gatunku w polskich lasach.

Edward Marszałek
Rzecznik prawy RDLP w Krośnie

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u