Olszanica pomaga! Maseczki trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Moczarach

Drukuj
Dodano: poniedziałek, 20 kwiecień 2020

W ramach wspólnej inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej pod hasłem Resort Sprawiedliwości Pomaga, Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy przekazał 500 maseczek, wykonanych przez jego pracowników.

Od koncepcji do działania

Kiedy w marcu w ogólnopolskich serwisach informacyjnych pojawiły się pierwsze informację o pomocy poprzez szycie maseczek dla pracowników służby zdrowia, to w Olszanicy rozpoczęły się przygotowania do przyłączenia się do akcji. W krótkim czasie okazało się, że kilkoro pracowników potrafi obsługiwać maszynę do szycia, a co ważniejsze zdecydowało się ich użyczyć do wykonywania maseczek. –Nie spodziewałem się tak pozytywnego odzewu. Od koncepcji do konkretnego działania upłynęło zaledwie kilka dni. – wspomina st. chor. Paweł Jasiński, kierownik Działu Kwatermistrzowskiego. Najpierw znalezienie technologii, potem poszukiwania odpowiedniego materiału i rozpoczęto prace. – Ważne było zaangażowanie całej załogi. Materiał zakupiliśmy z własnych środków, każdy dorzucił do wspólnego koszyka tyle ile chciał – dodaje ppłk Adam Nieznański, komendant Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy. Tak powstały pierwsze maseczki bawełniane, ze specjalnym wkładem flizelinowym, które trafiały do osób najbardziej potrzebujących.

Pomagamy, bo chcemy!

Ośrodek w Olszanicy pod szyldem Służby Więziennej funkcjonuje dopiero od początku bieżącego roku. Czas ten przede wszystkim służy jego przygotowaniu do rozpoczęcia działalności szkoleniowej. Na terenie ośrodka prowadzone są inwestycję oraz liczne remonty. Pomimo tego pracownicy każdą wolną chwilę wykorzystują do produkcji maseczek. – Pomagamy, bo chcemy i czujemy taką potrzebę. Nie jest dla nas problemem, że czasami zostajemy w pracy dłużej, ale nic nie daje takiej satysfakcji jak możliwość pomocy innym – mówi Małgorzata Horbowicz, pracownik Ośrodka.

Współpraca ze starostwem i związkiem zawodowym

Zaangażowanie pracowników zostało zauważone między innymi przez miejscowe Starostwo Powiatowe w Lesku, które dostarczyło materiał, zaś wykonanych 200 maseczek trafiło do o urzędu oraz placówek podległych. Również podjęto współpracę z NSZZ Solidarność funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, co spowodowało, że kolejne maseczki trafiły do Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych. – W efekcie postanowiliśmy włączyć się do wspólnej inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej oraz skierować naszą pomoc do placówki w naszym regionie, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – dodaje ppłk Nieznański.

Maseczki trafiły w Bieszczady

W związku z informacjami odnośnie trudnej sytuacji domów pomocy społecznej wskazana została tego typu placówka w pobliskich Moczarach. W pierwszej transzy zostało przekazane do niej 200 maseczek wielokrotnego użytku z wkładami ochronnymi. –Jestem wdzięczny Służbie Więziennej za okazaną pomoc. W dobie pandemii każda maseczka jest na wagę złota. W sposób szczególny chciałbym podziękować całej załodze Ośrodka w Olszanicy – mówił podczas przekazania maseczek Stanisław Leszega, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Moczarach. Na tym załoga Ośrodka nie zamierza poprzestać. –Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycję współpracy, ponieważ służba nie jedno ma imię – podsumowuje komendant Nieznański.

st. szer. Michał Bąk
Rzecznik prasowy Komendanta
Ośrodka Doskonalenia Kadr
Służby Więziennej w Olszanicy

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u