Quadowcy ukarani

Drukuj
Dodano: poniedziałek, 04 maj 2020

Powiększ

Do naruszeń zakazów wynikających z prawa leśnego i sytuacji epidemiologicznej doszło w miniony weekend na terenie lasów RDLP w Krośnie. Uaktywnili się kierowcy crossów i quadów, na których nałożono cztery mandaty. Doszło też do prób potrącenia zatrzymujących ich strażników leśnych.

Według oceny służb terenowych, turystów w lasach było o wiele mniej, niż w taki sam czas w roku ubiegłym. Generalnie ludzie szanowali zakazy i nakazy, zachowując odległości na parkingach, poruszając się w małych grupach rodzinnych.

Niestety, doszło też do kilku incydentów zakończonych mandatami karnymi. W dniach 1-3 maja grupa sformowana z pięciu strażników leśnych z nadleśnictw: Baligród, Cisna i Komańcza przeprowadziła akcyjne działania przeciwko quadowcom. Nałożono mandaty na czterech kierowców quadów i motocykli crossowych. W kolejnych przypadkach przy próbie zatrzymania doszło też do usiłowania potrącenia strażników leśnych przez jednego kierującego motocyklem terenowym i jednego kierowcę quada, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia.

Powiększ Powiększ

- To było bardzo agresywne zachowanie sprawców, mimo że nasi strażnicy byli przepisowo umundurowani, posiadali kamizelki odblaskowe oraz znajdowali się w pobliżu oznakowanego samochodu Straży Leśnej - mówi kierujący akcją Tomasz Belczyk, komendant posterunku SL w Nadleśnictwie Baligród. - Podejmujemy działania w celu ustalenia tożsamości tych kierowców, choć mamy świadomość, że większa część z nich przybyła tu spoza regionu. Otrzymaliśmy też prośby o interwencje od właścicieli gruntów prywatnych, rozjeżdżanych przez quadowców.

 

Powiększ

Zamknięta dla zwiedzających była zagroda pokazowa żubrów w Mucznem w Nadleśnictwie Stuposiany, tu jednak również doszło do naruszeń zakazów. Skończyło się na pouczeniach.

Mniejszy niż zazwyczaj ruch turystyczny obserwowano w lasach Roztocza. Nie stwierdzono przepełnionych parkingów leśnych, nie zaobserwowano palenia ognisk w miejscach niedozwolonych oraz zaśmiecania lasu. W Nadleśnictwie Narol odnotowano kilka naruszeń zakazu wjazdu do lasu, co poskutkowało nałożeniem trzech mandatów karnych oraz jednym pouczeniem.

Zanotowano też jeden pożar na terenie Nadleśnictwa Leżajsk. Szybkie jego zblokowanie pozwoliło ugasić płonącą pokrywę nim objęła ona dwa ary powierzchni. W sumie tej wiosny na terenie RDLP w Krośnie wybuchło 25 pożarów leśnych, które objęły powierzchnię 12,80 ha.

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
zdjęcia: Adam Pomykała, Nadleśnictwo Baligród

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u