Młode żubry otrzymały imiona

Drukuj
Dodano: piątek, 07 sierpień 2020

Powiększ

Puhenio, Pumiłka i Pucarynka to imiona nadane trzem młodym żubrom urodzonym w tym roku w zagrodzie pokazowej w Mucznem (Nadleśnictwo Stuposiany). Wybrano je w drodze konkursu z ponad 300 propozycji zgłoszonych przez internautów.

- W naszej zagrodzie, jak co roku nastał moment powitania nowych żubrzątek – mówi Kaja Hrabal, specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Stuposiany -W ogłoszonym konkursie na imiona dla nich otrzymaliśmy ponad 300 zgłoszeń, wybór stanowił więc nie lada wyzwanie. Ostatecznie udało się wybrać imiona dla trzech żubrów –dwóch „dziewczynek" i jednego „chłopczyka". Propozycje musiały być oryginalne i spełniać kryterium formalne, a więc zaczynać się od liter „Pu". W sytuacji, kiedy imiona się powtarzały, kryterium była data nadesłania zgłoszenia.

Jury konkursowe wyłoniło laureatów, którzy nadesłali najciekawsze propozycje:

1. Oliwia Janik z imieniem Puhenio,
2. Karina Kwas i Małgorzata Szymańska z imieniem Pumiłka,
3. Monika Bojarczuk - Białek z imieniem Pucarynka.

Powiększ Powiększ

- Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwyciężczyniom i prosimy o kontakt za pośrednictwem wiadomości e-mail lub na naszą skrzynkę na Facebooku, w celu ustalenia szczegółów związanych z przesłaniem nagród – mówi Kaja Hrabal.

Populacja żubrów w Bieszczadach liczy obecnie ponad 700 osobników. Ten majestatyczny zwierz, choć wciąż narażony na wyginięcie i nieustannie trapiony chorobami, w Bieszczadach radzi sobie bardzo dobrze.Jest objęty przez leśników ciągłym monitoringiem.Regularnie kontrolowana jest liczebność i zdrowotność stad.
W 1963 roku do Nadleśnictwa Stuposiany sprowadzono z Pszczyny i Niepołomic siedem żubrów linii białowiesko-kaukaskiej. Od tego czasu liczebność bieszczadzkiej populacji żubrów sukcesywnie wzrasta. Tego lata w dziko żyjących stadach urodziło się już ponad 100 młodych.

Tekst: Edward Marszałek
Zdjęcia: Tomasz Różycki

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u