Nowa wieża widokowa w Mucznem już dostępna dla turystów

Drukuj
Dodano: sobota, 21 listopad 2020

Powiększ

W środę 18 listopada został udostępniony nowy obiekt turystyczny w Nadleśnictwie Stuposiany. Wieża widokowa na Jeleniowatym, nieopodal Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, już służy zwiedzającym.

Obiekt o konstrukcji stalowo–drewnianej i wysokości całkowitej 34 metrów, wyposażony jest w taras widokowy, z którego rozciąga się panorama na dolinę górnego Sanu i na ukraińskie Bieszczady, zaś na południu widać ciąg najwyższych szczytów z Haliczem, Kopą Bukowską, z całym grzbietem Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej aż po Smerek.

Powiększ

- Ale przy dobrej widoczności wzrok można zawiesić aż na Gorganach– mówi Waldemar Czado, ratownik GOPR od lat zajmujący się wykonywaniem panoram w programie komputerowym Kashmir. -Te panoramy zakładają widok z poziomu najwyższego podestu, a więc z wysokości 31 metrów nad ziemią i muszę przyznać, że mnie samego zaskakują.To jest jeden z najciekawszych punktów widokowych w naszych górach, szczerze gratuluję pomysłodawcy.

Tymczasowe dojście do wieży prowadzi od strony polany Brenzberg, zaś docelowy szlak z Mucznego ze ścieżką edukacyjną i tablicami informacyjnymi ma funkcjonować od najbliższej wiosny. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny.

- Korzystający z wieży muszą jednak stosować się do zapisów regulaminu – zaznacza Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. - Jednorazowo tam może przebywać maksymalnie 35 osób. Korzystanie z obiektu odbywa się na własną odpowiedzialność, a dzieci i młodzież do lat 13 mogą korzystać z niego wyłącznie w obecności rodzica bądź opiekuna, który ponosi całkowitą odpowiedzialność za życie i zdrowie podopiecznych.

„Na wieżę należy wchodzić oraz schodzić spokojnie, umiarkowanym tempem, unikając biegania, przepychania oraz wyprzedzania innych użytkowników" – czytamy w regulaminie korzystania z obiektu. „Należy również pamiętać, że podczas wchodzenia i schodzenia z wieży należy zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje ruch prawostronny, przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży".

Zabronione jest wchodzenie na wieżę, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, jak: gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, burza i silny wiatr, a także po ostrzeżeniu meteorologicznym o silnym wietrze lub huraganach.

Rozległe widoki powinny jednak wynagrodzić turystom trud wejścia na górę i stosowania się do rygorów.

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u