Kto po Bartoszu Romowiczu?

Drukuj
Dodano: poniedziałek, 18 grudzień 2023

Powiększ

Wybory do Sejmu za nami. 7 kwietnia 2024 roku czekają nas następne, tym razem do samorządów. Jak się okazuje przedwyborcza giełda w Ustrzykach Dolnych już ruszyła. Pojawiają się pierwsze nazwiska i nazwy komitetów. Szczególne emocje budzi wybór następcy burmistrza Bartosza Romowicza. Kandydatury wystawią niewątpliwie najmocniejsi gracze na lokalnej arenie politycznej lub bardziej samorządowej.

PiS postawi najprawdopodobniej na obecnego komisarza Pawła Germańskiego. Komisarzem mianowały go jeszcze poprzednie PiS-owskie władze, lecz sam Bartosz Romowicz twierdził, że gdy tylko będzie to możliwe zmieni go na obecną sekretarz Urzędu Miasta Janinę Sokołowską.

To - jak wieść niesie oburzyło nieco - dotychczasowego wice-burmistrza Michała Wnuka. Wnuk zapewne nie odpuści startu i zrobi to ze swojego komitetu lub z któregoś z startujących wcześniej komitetów lub nawet koalicji. Mówi się o ewentualnym poparciu Michała Wnuka przez BSS, Lewicę, ale też wymienia się wśród popierających jego kandydaturę Aktywnych Dla Bieszczad.

Na giełdzie kandydatów wymienia się też reprezentującą w Radzie Powiatu BSS Iwonę Holcman.

Pojawiło się też na giełdzie nazwisko byłego oficera Wojska Polskiego Zwarycza, któremu jak wieść niesie pomaga w stworzeniu własnego komitetu była Pani starosta.

Trudno powiedzieć na ile w tych wiadomościach jest prawdy. Okaże się to już niebawem, bowiem ostra walka rozpocznie się zapewne tuż po Sylwestrze. Jak na razie na lokalnej giełdzie faworytem jest Michał Wnuk.

Jeśli chodzi o samorząd powiatowy to spore szanse na kontynuację władzy miasto daje PiS-owi. Marek Andruch dopiął kilku z danych obietnic. Ruszył pociąg, choć jak się mówi bardziej do tego przyczynił się konflikt zbrojny na Ukrainie. Restauruje się dawną rafinerię "Fanto", remontuje drogi, szpital. To sporo, ale czy wystarczy do zwycięstwa?

By pokonać PiS musi powstać - podobnie jak w kraju - koalicja. Mogą ją stworzyć najważniejsze komitety samorządowe w powiecie czyli BSS i Aktywni Dla Bieszczad. BSS-owi - z pewnych względów - nie jest po drodze z Nowoczesnymi to sprawi, że zapewne ci połączą się z PiS-em.

Dlatego też Aktywni i BSS szukać będą jeszcze innych komitetów. Być może dołączy do nich słaba organizacyjnie, ale ze sporym elektoratem, lewica. Podobno pewne rozmowy już trwają. Jeśli czytelnicy coś wiedzą o tym lub mają swoje propozycje zapraszam do dyskusji.

Wiesław Stebnicki

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#2 Niemniejzorientowany 2024-01-21 17:28
Zgadza się - i zrobił się układzik - wygrywa Wnuk i zastępcą zostaje Germański. I vice versa.
Czeka nas zatem nieciekawa przyszłość :-x
Cytuj
#1 Zorientowany 2024-01-13 22:01
Z tego co widzę to Pan Wnuk dogadał się z Panem Kucem, Panem Woźnym i Panem Przybyłą, czyli ukrytym PiSem. Miała być nowa jakość a jest stara pisowska polityka. Coś się Romowiczowi ten zastępca nie udał.
Cytuj

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u